czech english
certifikace

Přihlášení pro členy 

Nečekaně vysoká účast komentovaných prohlídek v Litomyšli

 

V sobotu 23. února se Informační centrum Litomyšl přidalo k Mezinárodnímu dni průvodců. Akce přilákala rekordní počet zájemců. Známé i utajené krásy Litomyšle si přišlo prohlédnout celkem 101 osob. Organizátoři připravili dopolední i odpolední prohlídku. Každá z nich trvala zhruba dvě hodiny a na účastníky čekala řada překvapení. Prvním byl sladký start v místním informačním centru, kde si účastníci mohli nabídnout místní pralinky či svařené víno.

Pod vedením zkušené průvodkyně Inky Píchalové se pak skupina dostala i na normálně nepřístupná místa, například do domu Savitar, kde byly k vidění vzácné historické fresky. Dalším příjemným překvapením byla návštěva Očistcové kaple v piaristické koleji s unikátní výzdobou. Během prohlídek se však zájemci z Litomyšle a širokého okolí samozřejmě podívali i na známá místa v centru města – Smetanovo náměstí, Toulovcovo náměstí, Zámecké návrší, Klášterní zahrady a další pamětihodnosti. „Upřímně mě překvapila velká účast, kvůli které jsme museli lehce improvizovat. Účastníci byli nadšení a mám z toho velkou radost. Vydařilo se nám i počasí, takže doufám, že jsme zejména na turisty z jiných měst zapůsobili, a že se k nám budou rádi vracet. Tímto bych chtěla poděkovat naší průvodkyni paní Píchalové za skvěle odvedenou profesionální práci, paní Klátové, majitelce Savitaru, a paní Prokešové z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice za to, že nás nechali nahlédnout do svých objektů,“ řekla k Mezinárodnímu dnu průvodců Blanka Brýdlová, vedoucí IC Litomyšl.

Litomyšl nebyla jediným městem v okolí, kde se 23. února scházeli zájemci o historii a architekturu. Pod záštitou krajského radního Reného Živného se program k Mezinárodnímu dni průvodců uskutečnil i v Pardubicích a Chocni.
« MEZINÁRODNÍ DEN PRŮVODCŮ 2019

© 2020 Asociace průvodců ČR | RSS: Zajímavosti, Aktuality